هر چه دغدغه‌ معیشت پررنگ‌تر باشد، کالاهای فرهنگی از سبد خانوار کم می‌شود | خانه کتاب و ادبیات ایران
17:15 - 1401/02/24 | بازدید 8

آمنه آدینه در حاشیه حضور در نمایشگاه کتاب:

هر چه دغدغه‌ معیشت پررنگ‌تر باشد، کالاهای فرهنگی از سبد خانوار کم می‌شود

مهمترین دغدغه‌ مردم، معیشت است، هر چه دغدغه‌ معیشت پررنگ‌تر باشد، کالاهای فرهنگی از سبد خانوار کم می‌شود.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آمنه آدینه در غرفه نشر انجمن پیشکسوتان سپاس، حضور پیدا کرد و کتاب «یک عمر غریبی، یک عمر بی‌نشانی» را برای مخاطبین خود امضا کرد.


آدینه درباره برپایی نمایشگاه بعد از وقفه دو ساله اظهار داشت: نمایشگاه کتاب و نمایشگاه‌های با مضامین فرهنگی، مهمترین رویداد برای اهالی فرهنگ هستند. دو سال کرونا باعث شد تا مردم ما از این رویداد محروم باشند، اما اتفاق مثبت استفاده از ظرفیت آنلاین برای فروش محصولات توسط ناشران در این مدت بود.
این نویسنده افزایش قیمت کاغذ را عامل ضربه صنعت نشر دانست و افزود: آنچه به چرخه نشر در این سال‌ها ضربه زد، وضعیت اقتصادی بود. مانند گرانی کاغذ که متاثر از مسائل کلان اقتصادی بود، اما بر صنعت نشر تاثیر بسیار بدی گذاشت. 


آدینه ادامه داد: من از سال ۷۷ که به تهران آمدم، هر سال در نمایشگاه حضور پیدا کردم. در مقاطعی به عنوان علاقه‌مند در این رویداد شرکت می‌کردم و در مقاطعی به عنوان نویسنده. اما نمایشگاه کتاب در همه این دوره‌ها، سرشار از حس خوب بوده است، وقتی نمایشگاه خلوت باشد نارحت می‌شوم که چرا مردم نتوانستند در آن حضور داشته باشند.


وی با اشاره به فضای تفریحی و فرهنگی نمایشگاه کتاب تصریح کرد: نمایشگاه کتاب یک فستیوال است و گاهی اوقات خانواده‌ها نه صرفا برای خرید کتاب، بلکه برای تفریح به اینجا می‌آیند. 


آمنه آدینه با اشاره وضعیت اقتصادی و معیشتی جامعه تصریح کرد: امسال که پس از دو سال وقفه کرونایی شاهد حضور پرشور مردم در نمایشگاه هستیم. اما باید برای قدرت خرید کتاب مردم فکری کرد. برای مثال به محصولات فرهنگی مانند کتاب یارانه تعلق گیرد. تا همانگونه که به سایر محصولات یارانه تعلق می‌گیرد به کتاب هم تعلق گیرد. 

این نویسنده که پیشتر با نشر شاهد همکاری می‌کرده است، در حال حاضر با انجمن پیشکسوتان سپاس همکاری می‌کند و دو اثر یک عمر غریبی، یک عمر بی‌نشانی و زلال مثل لبخند جواد از آثار موجود او در سی و سومین نمایشگاه کتاب است. هر دو اثر به زندگی شهدای حوزه اطلاعات امنیت می‌پردازد که یکی در قالب روایت‌های کوتاه و دیگری در قالب زندگی‌نامه داستانی منتشر شده است.


سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم آغاز شده و تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir ادامه خواهد داشت.

پر بازدیدها
بازدید 517
ایران و لبنان در حوزه ترجمه و تبادل آثار ظرفیت‌های خوبی دارند

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 465
انتقال سامانه‌های خانه کتاب و ادبیات ایران به زیرساخت جدید

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 362
ابعاد فنی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بررسی شد

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 360
استفاده از تحلیل عقلی در فلسفه مضاف داستان

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 332
رئیس و اعضای شورای سیاست‌گذاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منصوب شدند

برای مشاهده کلیک کنید